День Європи

9 травня Україна вперше разом з ЄС відзначила на державному рівні День Європи – свято миру та єдності на європейському континенті. В цей день ми згадуємо про історію європейської інтеграції та, як народи, що свого часу ворогували, зуміли об’єднатися заради спільного майбутнього.

Після Другої світової війни Європа лежала в руїнах. Для економічного відновлення варто було забути про історичну ворожнечу, зокрема між Францією та Німеччиною, та почати спільними зусиллями будувати єдине майбутнє. 

9 травня  1950 року міністр закордонних справ Франції  Робер Шуман, один з «батьків-фундаторів» європейської інтеграції,  оприлюднив «Декларацію Шумана», яка містила ідеї створення спільноти європейських країн, на той момент об’єднавши виробників вугілля та сталі.

Перше святкування Дня Європи відбулося у 1964 році. Свято Дня Європи є одним із символів Євросоюзу — прапор, валюта євро, гімн та лозунг.

Гімном ЄС є «Ода радості» Людвіга ван Бетховена, а лозунгом вислів латиною In varietate concordia (Об’єднані в різноманітті). 

Цей день є міжнародним, має свою історію та свої традиції. В Україні День Європи почали святкувати ще у 2003 році. Щорічно у третю суботу травня проводилися заходи з нагоди Дня Європи,  організатором та ініціатором яких, як правило, виступало Представництво Європейського Союзу в Україні та посольства країн-членів ЄС.

Враховуючи події Євромайдану та підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС у 2014 році, це свято набуло не просто символічного значення. 8 травня 2023 року Указом Президента України «Про День Європи» встановлено відзначати День Європи спільно з державами Європейського Союзу –  9 травня.

 З цього року ми більше не поряд, а разом з усіма європейцями, а значення та зміст нової дати і насправді історичного указу Президента виходить далеко за рамки календаря офіційних подій.

Це – свято єдності усіх європейців, які знищили нацизм та переможуть рашизм.

Це – День Європи, яка допомагає українцям  боротися за всіма напрямками: на полі бою зброєю, на дипломатичній передовій — рішучістю, проти ракетного терору та зимового блекауту, в економіці та на юридичному фронті.

 Це – День Європи – нашої союзниці, яка ніколи не називає Україну вигаданим“ чи штучним“ утворенням. І яка дає нам свою зброю, щоб ми могли захистити себе та її – нашу Європу.

Україна подала заявку на вступ до Європейського Союзу в лютому минулого року і вже в  червні 2022 року отримала кандидатський статус ЄС. Нині ключовим питанням є початок переговорів про вступ України до Євросоюзу. 

Українці вже довели власною боротьбою проти російських окупантів свою європейську ідентичність. 

І те, що в цьому році ми вперше відзначали День Європи разом з ЄС, дуже важливо. До того ж 9 травня у Києві  з офіційним візитом перебувала Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн. 

У цей день проводять освітні заходи про Європейський Союз, культурні та творчі ініціативи, виступи на підтримку європейської інтеграції, відбувається вручення відзнак чи премій.

З нагоди відзначення Дня Європи  у ВСП «Чигиринський економіко-правовий фаховий коледж» Уманського Національного університету садівництва була проведена низка  заходів:

  • вікторина «Що я знаю про країни Європейського Союзу»,
  • презентації  проектів «Віртуальні подорожі до країн Європи» , під час яких студенти дізналися про географічне положення, історію, національні та культурні традиції деяких країн,
  • конкурс відгадування країни ЄС за прапором,
  • виховні години: «Європа – наш спільний дім», «Історія Євросоюзу», «Перспективи вступу України до ЄС».

День Європи в Україні відзначають 20 років, і саме двадцята річниця стала знаковою – країна твердо рухається до об’єднаної Європи, до якої вона завжди належала історично, географічно, та з культурної точки зору. І в часи повномасштабної російської війни Європейський Союз, який проголосив цінності миру та суверенітету визначальними для себе, стоїть пліч-опліч з Україною. Ми прагнемо справжнього й справедливого миру – переможного миру на умовах України. Адже разом ми сильніші. Разом ми – Європа, а Збройні Сили України міцно стоять на захисті всієї Вільної Європи.

%d блогерам подобається це: